Ryńskie Zbiory Muzealne im. Albina Nowickiego

Rynskie zbiory muzealne

Kontakt

+48 87 737 50 38

E-mail

info@rpekit.pl

Adres

ul. Kopernika 16, 11-520 Ryn

W muzeum znaleźć można głównie zbiory etnograficzne pochodzące z okolic Rynu. Najstarsze eksponaty mają ponad 200 lat. Znajdziecie tu jedyne, wystawiane w warunkach muzealnych na Warmii i Mazurach: łódź – dłubankę, wydobytą z dna Jeziora Ryńskiego oraz półkosek z pocz. XIX w. Obejrzeć można piękny fotel gdański, zbiór XIX wiecznych planów architektonicznych zamku i kościoła w Rynie, ale także najprawdziwsze „gacie z klapą” czyli arcypraktyczne, koronkowe reformy, czarci zydel oraz magiczne lustro.

Przekraczając progi pomieszczeń odbędziecie niezapomnianą wycieczkę w przeszłość, co umożliwią Wam ekspozycje narzędzi do pracy w polu, gospodarstwie oraz do połowu ryb (także pod lodem), starych mebli, „sprzętu” kuchennego, równie ślicznych, co starych kafli pochodzących z pieców kaflowych okolicznych zamków, pałaców i bogatych domów, oraz moc innych, równie ciekawych przedmiotów, których nie ogląda się tylko przelotnie, lecz przez pryzmat ich zawsze ciekawej historii.

Zapraszamy do zwiedzania muzeum w okresie letnim od maja do sierpnia w godz. 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście o 16:30) od wtorku do niedzieli, w pozostałych miesiącach od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 15:00, w soboty w godzinach 10:00 – 13:00.

Zwiedzanie z przewodnikiem możliwe po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Grupy zorganizowane prosimy o kontakt telefoniczny wcześniej.

Udostępnij ten wpis: